czwartek, 16 sierpnia 2012

Pozwolenie na pobyt i łączenie rodzin w Norwegii

Pierwszy temat-dylemat, który nurtuje wszystkich, którzy planują osiedlić się w Norwegii, dotyczy tego, co należy zrobić i jakie dokumenty przygotować aby spełnić formalne wymogi rejestracji i uzyskać pozwolenia na pobyt i pracę w norweskim systemie urzędowym.

Informacje, które przekazuję w tym poście, są bazowane na podstawie moich własnych doświadczeń. Musicie pamiętać, że sytuacja każdej poszczególnej osoby jest inna i może być rozpatrywana przez urzędy w zupełnie inny sposób.

Pozwolenie na pobyt będąc Polakiem - a więc obywatelem EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) można otrzymać właśnie na podstawie ustawodawstwa tejże strefy. Tak w skrócie EOG jest strefą opierającą się na wolnym handlu i swobodzie przepływu ludzi. EOG obejmuje kraje EU (Unii Europejskiej) i EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Będąc obywatelem EOG masz prawo do pobytu w Norwegii na okres do 3 miesięcy. To samo prawo tyczy się Twojej rodziny. Natomiast jeżeli chcesz przebywać dłużej, musisz posiadać pracę.
Będąc obywatelem EOG nie musisz starać się o pozwolenie na pobyt, możesz zarejestrować się przez internet na stronie Urzędu do spraw Cudzoziemców - www.udi.no (szukaj zakładki Søknad på nett). Po rejestracji musisz udać się do najbliższego posterunku policji lub Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. W przypadku Oslo wszystko mieści się i załatwiasz w jednym miejscu - Skatteetaten (dokładny adres: Schweigaards gate 17).



Urząd jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-14.30. Należy zabrać ze sobą paszport oraz umowę o pracę. Pozwolenie na pobyt otrzymasz od ręki a numer personalny otrzymasz w przeciągu mniej więcej tygodnia drogą pocztową. Co ważne pozwolenie to (poświadczenie rejestracji) otrzymujesz na czas nieograniczony i nie musisz go odnawiać. Po upływie 5-ciu lat utrzymując ciągłość legalnego zatrudnienia możesz się ubiegać o stałe prawo pobytu.
Aby otrzymać powolenie na pobyt poprzez "Łączenie rodzin", członkowie Twojej rodziny dokonują rejestracji przez internet i następnie udają się do Skatteetaten. (Warto wcześniej zarezerwować sobie przez internet termin wizyty w Skatt ponieważ na taką wizytę czeka się do około miesiąca). Jeżeli wstawisz się na przyznany termin o przyznanej godzinie, zostaniesz wyczytany przez urzędnika i załatwisz pozwolenie i podanie o numer bez kolejki. Nie trzeba rejestrować osobno dziecka na stronie UDI, ja zarejestrowałam się sama i przyszłam na wizytę do Skatteetaten z dzieckiem, które dostało również od ręki swoje pozwolenie. Do łączenia rodzin na podstawie opisywanego przeze mnie ustawodawstwa EOG, potrzebujesz następujących, uprzednio przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego na język angielski lub język norweski dokumentów:
  • Akt Urodzenia dziecka/dzieci wraz z pieczęcią Apostille
  • Akt Ślubu wraz z Apostille
  • Umowa o pracę męża
  • Paszport Twój i dziecka/dzieci + kserokopie paszportów
  • Umowa najmu mieszkania
Pozwolenie otrzymujecie od ręki a na numery personalne czekacie spokojnie w domu - przyjdą pocztą do tygodnia. Numer personalny jest konieczny, gdyż okazujesz się nim przy załatwianiu wszelkich spraw, również przy zapisywaniu dziecka do przedszkola. Numer personalny (fødselsnummer) jest przyznawany wszystkim osobom, które urodziły się w Norwegii, oraz właśnie tym, którzy zarejestrowali się tak jak opisałam to powyżej (spełniając oczywiście warunki rejestracji - stała legalna praca na czas nieokreślony/bycie członkiem rodziny pracownika takiej pracy). Numer personalny składa się z 11 cyfr, gdzie pierwsze 6 stanowi Twoją datę urodzenia. Numer personalny często mylony jest z D-nummer, który jest przyznawany osobom pracującym w Norwegii przez okres krótszy niż 6 miesięcy. Różni się od numeru personalnego tym, że pierwsza cyfra numeru, czyli pierwsza cyfra Twojej daty urodzenia jest zwiększona o 4.

Będąc w Skatteetaten warto sięgnąć po specjalną bezpłatną broszurę "Nowicjusz w Norwegii", która jest dostępna w trzech językach: norweskim, angielskim i polskim. Broszura dostępna jest również w formie elektronicznej na stronie www.nyinorge.no w 5-ciu językach (w tym również w polskim). Broszura podzielona jest na działy tematyczne i zawiera naprawdę cenne informacje dla obcokrajowców na temat tego, jak poruszać się w Norwegii.



Ja, z mojej strony wyczerpałam już temat. Mam nadzieję, że zawarte w tym poście informacje będą użyteczne. Gdybyście mieli dodatkowe pytania, możecie skontaktować się ze mną poprzez opcję Komentarz lub jak wolicie skontaktować się ze mną bezpośrednio przez e-mail.








33 komentarze:

  1. Bylam w Skatt niedawno i nie zarejestrowalam dziecka wcześniej tylko siebie a okazało się że BYŁO TO KONIECZNE!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie u nas też tak było!3 dni temu byłam w Skatteetaten z dzieckiem.Zarejestrowałam TYLKO siebie.Dziecka nie udało mi się zarejestrować.

    OdpowiedzUsuń
  3. A nie trzeba czekac na pozwolenie z policji najpierw zeby isc do skattu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz to jest polaczone z policja i wlasnie w skatte otrzymuje sie pozwolenie od politi :) Pozdrawiam ja_i_norwegia.blogspot.no

      Usuń
    2. witam,umowilem wizyte na policji ale termin mam dopiero za miesiac.Czy w miedzy czasie mogę udać sie do skattu i tam załatwić numer dla dziecka?Ja jestem juz zarejestrowany i mam stałą prace.Zależy mi na czasie ponieważ chcę złożyć aplikację do przedszkola.

      Usuń
  4. Witaj.Szykujemy się z rodzinką do wyjazdu ,dzięki za cenne informacje.Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Cześć Kinga... :- )
    Wystukałam tu przed momentem całkiem spory komentarz, który przez swoje roztrzepanie udało mi się skasować... a w zasadzie, którego przez roztrzepanie nie dodałam:- )

    Zajrzałam do Twojego bloga, bo ostatnio pojawiają się coraz intensywniejsze myśli w mojej głowie, na temat wyjazdu do kraju, w którym mieszkasz. Jestem nim zafascynowana od dawna - i zawsze marzyłam o podróży do Norwegii... a teraz zaczynam myśleć o przeprowadzce do tego kraju.

    Na razie moje myśli, to trochę mrzonki, nie plany. Jednak zdecydowanie bardziej rzeczowe plany, niż te sprzed kilku lat. Myślę, jak zacząć, od czego zacząć, jak się za to wszystko zabrać - a w tym pomaga mi przeglądanie takich miejsc, jak Twój blog.

    Nie dość, że przekonuję się, że można - i co najważniejsze: że warto, to jeszcze do tego dowiaduję się co i jak. Chociażby z tego posta, pod którym dodaję właśnie swój komentarz. Postanowiłam przeczytać Twój blog od deski do deski - i już od pierwszej "deseczki" widzę, że piszesz właśnie o tym, o czym ja chcę czytać:- )

    Pozdrawiam z przegrzanych i przegorących Gliwic,
    Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj cieplutko!
      Bardzo się cieszę, że czerpiesz przydatne informacje z mojego bloga :) Dostaję ostatnio bardzo upalne pozdrowienia z różnych zakątków Polski ale muszę powiedzieć, że w Oslo też mieliśmy fantastyczne lato z temperaturami powyżej 30 st włącznie :)

      Usuń
  6. Witam
    Czy orientujecie się czy na dokumentach: europejskim akcie małżeństwa i akcie urodzenia dziecka potrzebne są te pieczęcie Apostille ( czy cuś), może nie zwracaja na nie uwagi????

    OdpowiedzUsuń
  7. zdecydowanie zwracają bez tego nie ma mowy

    OdpowiedzUsuń
  8. ja dzisiaj byłam w Folkeregister (a nie skatt, to nie to samo) i odesłano mnie na Politi, bo najpierw należy tam się ubiegać o pozwolenie, a potem udać się z nim do Fokleregister po resztę, czyli złożyć podanie o kartę podatkową itp.

    OdpowiedzUsuń
  9. witam..
    tak rejestrujesz sie przez strone udi na policji ... wyskakuje Ci termin wizyty idziesz tam ... otrzymujesz decyzje i z ta decyzja zasowasz zglosic sie po wydanie D numeru ... skladasz kilka parawek i idziesz do domu w Bergen po ok. 3 tyg. przychodzi list z nr. D

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam, aby otrzymać pozwolenie dla dziecka trzeba dla niego również umówić wizytę - bez tego nie da się nic załatwić.

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, Mam pytanie, jesteśmy parą ale nie mamy ślub. Moja partnerka ma córkę pod opieką z poprzedniego małżeństwa ma ona 15 lat. Opieka została przyznana sądownie. Co w takiej sytuacji musimy zrobić? bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Jak odzyskać numer zagubiłem jak to zrobić

    OdpowiedzUsuń
  13. witam
    Na akcie małżeństwa i akcie urodzenia dziecka potrzebne są te pieczęcie Apostille - co to jest i gdzie się to załatwia? czy dla dziecka 2,5 roku też trzeba paszport? sam dowód nie wystarczy?

    OdpowiedzUsuń
  14. Niestety nie widzę zakładki Søknad på nett na stronie udi.no :(

    OdpowiedzUsuń
  15. witam, Czy na aktach urodzenia konieczny jest apostille jesli jest on na druku miedzynarodowym? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam czy żeby uzyskać pozwolenie na dziecko czy trzeba umawiać wizytę i czy dziecko musi być osobiście czy wystarczy ojciec osoba rejestrując

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam, mieszkam tutaj w Norwegii juz od 9 lat i chodze tutaj do szkoly wlasnie od tego czasu. Sciagnalem tutaj swoja dziewczyne, ktora jest w ciazy. W tej chwili ma tylko D-Nummer, czyli numer tymczasowy, na ktory niestety nie mozna isc na przyklad do lekarza za darmo, bylismy na wizytach prywatnie ale zawsze lepiej zaoszczedzic troche grosza. Probowalismy zalatwic jej numer przez laczenie rodzin ale do tego potrzeba zaswiadczenia o prace i zarobkach. Chodze dalej do szkoly i nie posiadam takiego. Ona tez do pracy nie pojdzie bo to juz 6 miesiac i nikt jej tak nie przyjmie. Jest tutaj moze ktos kto obeznaje sie w tym jak mozna ominac ta kwestie z praca?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Numer personalny*

      Usuń
    2. z tego co mi wiadomo jesli posiada d nummer ma prawo do darmowej opieki lekarskiej oraz szpitala w ciazy.

      Usuń
  18. Witam mój maz wyjechal do Oslo w poszukiwaniu pracy. Zna dobrze jezyk norweski w mowie. Jesli bylyby jakies namiary na prace w sektorach produkcja, magazyn, wózki widlowe ito to bylabym bardzo wdzieczna, z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. Witaj,
    weszłam dzisiaj na Twojego bloga dotyczącego załatwienia pierwszych spraw po przybyciu do Norwegii. Jest on bardzo pomocny, mam jednak prośbę o doprecyzowanie zdania: "Mając zaświadczenie o rejestracji możemy iść dalej. Tym razem udajemy się do Urzędu Podatkowego (NO: Skatteetaten)."

    Dzisiaj zarejestrowałam się na UDI - mam umówioną wizytę na 18.11. Moje pytanie jest następujące - czy mogę sobie wydrukować jakieś potwierdzenie tej rejestracji i umówionej wizyty i z tym pojechać do SKATTu, czy dopiero po tym jak odbędę tą wizytę, otrzymam na niej potwierdzenie rejestracji i dopiero potem mam zgłosić się do SKATTu o D-numer i kartę podatkową?

    Zaczęłam pracę 21.10.2015.

    Proszę serdecznie o odpowiedź, bo informacji na internecie jest tak dużo i są tak różne że ciężko już o coś konkretnego i dokładnie sprecyzowanego.

    Pozdrawiam ciepło,
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  20. Witam serdecznie.Mam pytanie, czy ktoś słyszał cokolwiek o zmianie a raczej ograniczeniach w prawie dotyczącego "łączenia rodzin"? Piszę tę wiadomość 18.01.2015 a zmiany te zaistniały i obowiązują ponoc od ok.2 miesiecy..Proszę o odpowiedz i ewentualnie linka do strony na której mogę o tych zmianach przeczytać cos konkretnego.Przeszperałam neta ale zmiany jakie znalazłam ostatnie dotyczyły roku 2010.

    OdpowiedzUsuń
  21. Hej, ja się zarejestrowałam tydzień temu w ramach łączenia rodzin. Dokumenty, które były istotne to paszporty, umowa o pracę męża, umowa najmu mieszkania, akt małżeństwa i najważniejszy: odcinek wypłaty ;) Ponieważ mąż ma D numer to mi taki D numer nie przysługuje. Musiałby on mieć personnummer, wtedy ja dostałabym D. To chyba wszystko w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń
  22. Witam autorke i czytelników. Moje pytanie jest nastepujace: czy jest możliwość pojechac do Norwegii i wyrobić numer personalny bez umawiania się? Problem w tym, że mi zależy na czasie a patrząc na stronie UDI terminy są odległe. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  23. czy za laczeni rodzin jest jakas oplata

    OdpowiedzUsuń
  24. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  25. Przykładowo w Polsce jest taka firma, jak http://pracaelastyczna.pl/o-czym-powinien-pamietac-przedsiebiorca-zatrudniajacy-cudzoziemcow/ i ona działa w taki sposób, że pomaga cudzoziemcom załatwić kartę pobytu, aby można było legalnie pracować. Koniecznie sprawdź, czy w Norwegii również coś takiego jest.

    OdpowiedzUsuń
  26. Spoko poradnik, mnóstwo info jest zawartych. Jak coś to zawsze można jeszcze zerknąć na https://zyciewnorwegii.pl/ bo z tej strony można się dowiedzieć w zasadzie wszystkiego odnośnie Norwegii, tamtejszych warunków, pracy itd.

    OdpowiedzUsuń