wtorek, 28 sierpnia 2012

Jak powinna wyglądać "MATPAKKA"

Witajcie! Jak ostatnio obiecałam, dzisiejszy post będzie na temat tego, co można włożyć do matpakki. Przede wszystkim to prawda, że nie powinno się dawać dziecku białego pieczywa, panie zwracają uwagę, że to nie zdrowe dla dzieci. Najlepiej jak w matpacce znajdzie się tzw. "knekke brød" czyli pieczywo chrupkie. Ja smaruje je np. pasztetem. Poza tym, można robić kanapki z pieczywa ziarnistego z brązowym serem, żółtym, wędliną, na kanapki można też położyć warzywa, np. paprykę czy ogórka. My do kanapeczek, dodajemy zawsze jogurcik. Zawsze warto zapakować jakiś owocek, np. jabłuszko lub garść winogron. Od czasu do czasu można zapakować jajeczko na twardo, jeżeli Wasze szkraby są amatorami jajek. Jeśli chcemy podać dziecku coś ciepłego, warto najpierw zapytać w przedszkolu czy będzie możliwość podgrzania obiadku. Ciepły obiadek może oznaczać np. makaron, parówkę, pierożki, pulpeciki, warzywa. Gdyż, np. w naszym przedszkolu dzieci mają posiłek o 11.30 przedszkolny, za który płacimy, a matpakkę z domku, dzieciaki jedzą dopiero o 15 i do tego czasu jest ona w lodówce. Jeśli chodzi o picie, akurat w naszym przedszkolu można przynieść tylko wodę. Woda w bidonie jest na sali i dzieci piją kiedy tylko mają ochotę.


 
U nas w przedszkolu raz w tygodniu dzieci idą na wycieczkę i wtedy potrzebują dwie matpakki. Dzieci w przedszkolu muszą mieć też plecak. Właśnie do plecaka pakujemy jedzonko i picie. Dzieci zabierają plecaki na wycieczki. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby wszystkie pojemniczki, jak i plecak wcześniej podpisać. O tym jak podpisać ubranka i inne rzeczy do przedszkola, napiszę w kolejnym poście. Pozdrawionka z.. dzisiaj deszczowej Norwegii!


Matpakka z postaciami z ulubionej bajki - dzieci będą na pewno chętnie ją otwierać..
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

2 komentarze:

  1. Świetne porady! Nasz bąbelek od sierpnia startuje do przedszkola.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nasz wystartował od września. Dziecko nie chce mi wracać do domu, mimo iż nie zna języka, a podstawowych zwrotów nauczyliśmy się z Twojego bloga :D

    OdpowiedzUsuń