środa, 6 lutego 2013

Samisk nasjonaldag w norweskim przedszkolu

 
Samisk nasjonaldag, zwany również Samefolkets dag, jest świętem, obchodzonym na cześć ludu Sami w Norwegii, Finlandii, Szwecji i Rosji. Sami to grupa etniczna zamieszkująca północne krańce wymienionych krajów. Lud ten prowadził głównie koczowniczy tryb życia. Niemniej jednak, asymilacja kulturowa wymusiła na większości Sami przyjęcie osiadłego trybu życia. Nie raz w historii kultura oraz język Sami znalazły się na skraju wyginięcia, lecz naród ten przetrwał zakorzeniając swoją kulurę oraz walcząc o przetrwanie języka wśród swoich potomków, głównie poprzez integrację starych z młodymi. Tradycja przetrwała do dziś, w postaci chociażby podstawowych zajęć zarobkowych, którymi Sami nadal się trudnią, a mianowicie myślistwo, rybołóstwo oraz hodowla reniferów. Zajęcia te są uwarunkowane obszarem osiedlenia, w zależności czy są to tereny leśne, nadbrzeżne czy górskie. Ponadto, przetrwały inne elementy kultury, takie jak folklorowy strój ludowy, czy też swoista forma śpiewu tzw. joikowanie. Tożsamość narodowa ludu zachwiała się poważnie pod koniec XIX wieku kiedy narzucone z góry prawo kraju, w którym osiedli Sami, zaczęło poważnie zagrażać ich tradycji. Wtedy to, w 1917 roku doszło do pierwszego zjazdu kongresu Sami z różnych krajów, w Trondheim, w Norwegii. Spotkanie miało miejsca 6 lutego i stąd data ta stała się dniem święta narodowego Sami, które ustanowiono na 15-stej konferencji Sami w 1992 roku w Helsinkach. Poraz pierwszy dzień ten był świętowany w 1993 roku.
Czerwono-zielono-zółto-niebieska flaga narodowa Sami jest wspólna dla wszystkich Sami, a interpretacji występujących w niej barw jest wiele. Jedna z nich zakłada, że są to barwy występujące w narodowych flagach krajów skandynawskich, zamieszkiwanych przez Sami. Natomiast pierścień, znajdujący się pośrodku stanowi symbol jedności, równości oraz ciągłości i cyklicznego obrazu istnienia.   
To tyle odnośnie krótkiego wstępu i historii.. A jak dzisiaj świętowany jest Samisk nasjonaldag?
Książę Haakon, który uczestniczył w świętowaniu Samisk nasjonaldag w szkole podstawowej w Kirkenes, Finnmark (północny region Norwegii), powitał wszystkich mową wstępną, w której zaznaczył, jak bardzo ważne jest to, żebyśmy wszyscy zawsze byli dumni z tego kim jesteśmy i z naszej tożsamości, a także, wiedza o tym kim jesteśmy, wiedza o korzeniach naszej kultury, ułatwia nam bycie sobą. 
Jedność ludu Sami jest ponadpaństwowa i jest bardzo cenna z punktu widzenia Norwegów. Ważne osobistości ze świata polityki składają przemowy z okazji tego dnia, podkreślają jego ważność, mówiąc o wyróżnieniu kultury Sami i podnoszeniu świadomości obecności Sami w Norwegii. Będąc oficjalnym dniem państwowym, Samisk nasjonaldag, obchodzony jest również w szkołach i przedszkolach.
Z relacji mojej córki, wiem tylko tyle, że dzieci rysowały flagę Sami i pani opowiadała "coś" :) Ale koniecznie musiałam troszkę "zgłębić temat", jak tylko zobaczyłam w planie, że dzieci będą świętowały Samisk nasjonaldag w przedszkolu, w końcu dla mnie to też wszystko nowe.. ;) I bardzo też ciekawe :) To prawda, że każdego dnia, człowiek uczy się czegoś nowego. Like it ;))
 
 
Off-topic
Mrozy odpuszczają!! Yeaahh!! A Oslo pod śnieżną pierzyną.. całe!! Zachwyca!! Ale gdzie ta wiosna?? Idzie??
 
 
  

4 komentarze:

 1. I bardzo dobrze, że robią takie uroczystości, że dzieci od małego uczą się o innych kulturach, a i przy okazji dorosły się czegoś nowego dowie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne! Ja też jestem tego zdania, zwłaszcza jak ktoś się już decyduje na stały pobyt i dziecko ma się wychowywać w obcym kraju, to ważne żeby od małego poznawało kulturę, było jej częścią. Zachowując oczywiście rodzimą kulturę i język, bo to też bardzo ważne. A ja właśnie tak przy okazji "przedszkola" dowiaduję się sporo ;)

   Usuń
 2. Kiedyś na youtube słuchałam jodłowania Samów, ale masz kazał mi wyłączyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz :) Z ciekawości sama poszukałam i muszę przyznać, że naprawdę bardzo oryginalna muzyka.. Na mnie zadziałała relaksacyjnie.. jest pare fajnych utworów..

   Usuń