środa, 17 kwietnia 2013

SJØRØVERFEST w norweskim przedszkolu

 
 
Witajcie!! Dzisiaj zapraszam Was na Święto Piratów!
Piszę o tym, ponieważ jest taka tradycja, a mianowicie Festyn Piratów. Dokładnie niestety nie jestem w stanie napisać o korzeniach tej tradycji, z czego się wywodzi. Przyznaję się szczerze i bez bicia, że nie dokońca jestem doinformowana, a w samym internecie ciężko na ten temat znaleźć jakiekolwiek informacje.. Jedyne co mogę napisać na podstawie źródeł znalezionych w internecie, co może ale niekoniecznie musi mieć związek z tradycją Festiwalu Piratów, to zafascynowanie postacią pirata Kapitana Sabertooth, zwanego w Norwegii Kapitanem Sabeltannem, który jako główny bohater pojawia się w wielu sztukach teatralnych, zagranych przez norweskiego piosenkarza i aktora - Terje Formoe. Kultowi wręcz bohaterowie przedstawień zostali również "przeniesieni" z desek teatralnych do książek i bajek dla małych dzieci.
Ogólnie, moda na piratów jest żywa w Norwegii, co można również zauważyć podczas różnych eventów chociażby urodzin tematycznych, na których mali uczestnicy są przebrani za piratów.
Ale powracając do sztuki.. która została napisana w 1989 i dokładnie rok później wystawiona poraz pierwszy w słynnym Zoo i Parku Rozrywki w Kristiansand, Norwegię ogarnął istny szał i od tej pory niezwykle popularna stała się nie tylko postać głównego bohatera, ale również i muzyka, opowieści i wszelkie przedmioty, które odnosiły się do tej sztuki. W książce "Captain Sabertooth: Adventurous Brand Loyalty", autorzy Ingunn Hagen i Øivind Nakken, opisują owe zjawisko jako właśnie "narodowy szał". Słynne show w Kristiansand do tej pory ma miejsce.
Ja sięgnęłam po ten temat, gdyż w naszym przedszkolu właśnie dzisiaj, tj. 17 kwietnia odbył się właśnie taki Festiwal Piratów. Przygotowania do samego wydarzenia zaczęły się już troszkę wcześniej, gdzie w ramach zajęć plastycznych, dzieci przygotowywały akcesoria w postaci: (tu przy okazji króciutka lekcja norweskiego :))
 
 
- øyelapper - opaski na oczy                               [sj] - czyt. [sz]
- en sjørøverhatt - kapelusz piracki
- en maske - maska
- en sjørøver - pirat
- skattejakt - polowanie na skarby


SJØRØVERFEST okazał się świetną zabawą, podczas której nie zabrakło oczywiście poszukiwania skarbów i smakowania pirackich przysmaków.

Poniżej wstawiam do obejrzenia film z show z 2011 roku, które odbyło sie w Zoo w Kristiansand. Enjoy! :)

 
 
 
 
Off-topic
W dzisiejszy Off-topic będzie naprawdę off-topic, czas na moją małą refleksję.. I z góry przepraszam za wylewność.. może zbyt intymną.. Alę chcę Wam napisać.. Więc piszę.. Otóż.. Więc.. OK.. :

Szanuję bardzo i podziwiam ludzi, którzy potrafią się poświęcić rodzinie. Pamiętajcie moi Drodzy, że nie ma wyboru pomiędzy BYĆ czy MIEĆ, bo najważniejsze to BYĆ, BYĆ kochanym przez drugą osobę, jedyne MIEĆ to tylko w znaczeniu MIEĆ z kim spędzić życie oraz dzielić koleje losu. To nie rzeczy materialne dają nam szczęście, a bliscy ludzie, którzy są obok nas, Ci którzy dają nam wsparcie, są naszą ostoją, skałą! Kiedyś jeszcze będąc niezamężną panienką zastanawiałam się nad wyborem BYĆ czy MIEĆ napotkanym w jakimś tam quizie osobowościowym w jakiejś tam gazecie, dziś już dla mnie taki wybór nie istnieje. Dokładnie wiem, nie muszę się zastanawiać, nie staję przed wyborem. Po prostu niektóre rzeczy z biegiem lat stają się dla mnie po prostu oczywiste.
 
 

3 komentarze: