czwartek, 13 grudnia 2012

13 grudnia Lucia-Fest w norweskim przedszkolu

Dzisiaj, czyli dnia 13 grudnia obchodziliśmy Lucia-Fest, czyli Dzień Świętej Łucji, chrześcijańskie święto, którego kult wywodzi się z Włoch, a które obchodzone jest również w Norwegii, oraz bardzo hucznie w Szwecji, a także w Niemczech, z których właśnie przywędrowało do Skandynawii. Obchody Lucia-Fest wiążą się z kalendarzem gregoriańskim, według którego, dzień 13 grudnia uważany był za najkrótszy dzień w roku, a jego patronką stała się Św. Łucja, która miała przynieść światło w ciemności środku zimy. Stąd też Dzień Świętej Łucji znany jest również jako Święto Światła. Według tradycji, dziewczynki przebierają się za Świętą Łucję w białe szaty przepasane czerwonymi szarfami, a na głowę zakładają koronę z zapalonymi świecami. Tradycja nakazywała, że najstarsza córka w rodzinie na cześć patronki, przywdziewała jej szaty oraz koronę ze świec i budziła swych rodziców, śpiewając tradycyjną pieśń „Santa Lucia”, oraz podając kawę, grzane wino (gløgg) oraz specjalnie przygotowane na tę okazję szafranowe bułeczki (lussekatter).
 
Tradycyjne Lussekatter
 
W Szwecji, Lucia-Fest obchodzone jest na szeroką skalę. W szkołach, przedszkolach, a nawet firmach, organizowane są pochody orszaków dziewczynek, nastolatek i kobiet, przebranych w białe szaty, niosących świece i śpiewających „Santa Lucia”, którym przewodniczy jedna, wybrana na Lucię, mająca koronę ze świec. Tego dnia, ludzie jednoczą się, zapraszają do domu, wszędzie każdy może liczyć na kawę, lussekatter i wspólną degustację grzanego wina. Większość rodzin ma swój własny przepis na tradycyjny gløgg, dzieląc się nim i częstując podczas obchodów Lucia-Fest.
W Norwegii, Święto Światła, obchodzone jest w szkołach i przedszkolach. W naszym przedszkolu, również najstarsza dziewczynka została wybrana na Lucie i przybrała koronę z płonących świec. Reszta dziewczynek w białych szatach ze świecami towarzyszyły jej w orszaku. Na uroczystość i tradycyjny poczęstunek, zostali zaproszeni również rodzice. 
Obchody Święta Światła
 
 
Jak nakazuje tradycja, my z mężem również dzisiaj zasiadamy żeby napić się tradycyjnego gløgga J Podaje się go z rodzynkami i migdałami (może być mieszanka bakaliowa). W sklepach kupicie bezalkoholowy gløgg, do którego oczywiście można dodać alkohol wedle upodobań. Gløgg jest również tradycyjnym napojem Bożonarodzeniowym, to taka „polska wersja” kompotu z suszu.
Mniam.. pycha!! W sam raz na te mroźne grudniowe wieczory..
No to "skål"! (pol.„Na zdrowie”).
Tradycyjny Gløgg
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz