sobota, 1 grudnia 2012

Słówka norweskie potrzebne do przedszkola


Rodzice posyłając dziecko do przedszkola w Norwegii obawiają się najbardziej tego, że ich pociecha nie będzie umiała się porozumieć w obcym języku ani z wychowawcami ani z innymi dziećmi i w rezultacie zostanie skazana na samotną zabawę gdzieś w kąciku.. Czasami właśnie tak wyglądają początki, że dziecko bawi się samo, nie rozumie innych dzieci, czasami reaguje nerwowo, z tego powodu, że nie rozumie co mówią do niego opiekunowie. Już szybciutko wszystkich uspakajam, gdyż taka sytuacja ma miejsce naprawdę, uwierzcie mi, tylko krótką chwilę. Moja córka jest w norweskim przedszkolu od niespełna czterech miesięcy i naprawdę świetnie dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i z opiekunami. Pomimo, że na początku rzeczywiście bawiła się sama z dala od reszty dzieci. Nie trwało to jednak dłużej niż miesiąc. Po tym czasie, dzieci zaczynają rozumieć stale powtarzane frazy przez opiekunów. Mówienie często uzależnione jest od predyspozycji dzieci. Na pewno będziecie pod wielkim wrażeniem swoich dzieci, Wy i opiekunowie również! Dzieci mają tę niezwykłą łatwość uczenia się, w tym również i języków, chłoną jak gąbka, ucząc się w sposób tak niebywale naturalny. Oboje z mężem posługujemy się jezykiem norweskim, ja póki co na poziomie podstawowym, mąż średniozaawansowanym. Niemniej jednak, już teraz po 4 miesiącach w norweskim przedszkolu, nasza córka potrafi nas co tu dużo mówić "zagiąć"! Zadziwia nas też to jak szybko uczy się piosenek norweskich, a także jak płynne są jej wypowiedzi, łączenie pojedynczych słów w zdanie. Uczący się dorosły raczej "duka" słówko po słówku :D Ja, osobiście na pewno polecam przygotowanie "małej ściągawki" i nauczenie podstawowych słówek, zdań, potrzebnych dziecku do wyrażenia przynajmniej swoich potrzeb. Poniżej przedstawiam uproszczoną listę pierwszych słówek norweskich potrzebnych dzieciom do komunikowania się w norweskim przedszkolu. Przedstawione słówka, to te które może potrzebować Twoje dziecko, oraz te, które może usłyszeć od wychowawcy. Na pewno poczujecie się bardziej pewnie.
 
 
Muszę siku. - Jeg må tisse. [Jaj mo: tise]
Muszę kupkę. - Jeg må bæsje. [Jaj mo: baʃe]
Pieluszka jest mokra. - Bleien er våt. [Blaɪen ar wo:t]
Jestem głodna/y. - Jeg er sulten. [Jaj ar sultn]
Chcę pić. - Jeg vil drikke. [Jaj wil drike]
Chcę jeść. - Jeg vil spise. [Jaj wil spise]
Boli mnie brzuszek. - Jeg har vondt i magen. [Jaj har wund i magen]
Pobawimy się razem? - Skal vi leke sammen? [Skal wi leke samen]
Kiedy przyjdzie mama? - Når kommer mamma? [No:r komer mama]
Kiedy przyjdzie tata? Når kommer pappa? [No:r komer papa]
Musisz poczekać. - Du må vente. [Du mo: wente]
Załóż kapcie. - Ta på tøflene. [Ta po: toflene]
Umyj rączki. - Vaske hendene. [Waske henene]
Idziemy na dwór. - Vi skal ut. [Wi skal ut]
Idziemy do środka (do budynku przedszkola). - Vi skal inn. [Wi skal in]
Teraz posprzątajcie. - Rydde nå. [Ride no:]
Chcesz rysować? - Vil du tegne? [Wil du taɪne]
Chcesz kolorować? - Vil du fargelegge? [Wil du fargelege]
Lalka - dukke [duke]
Samochodzik - lekebil [lekebil]
Miś - bamse [bamse]
Plac zabaw - lekeplass [lekeplas]
Huśtawka - huske [huske]
Ślizgawka - sklie [skli:je]
Drabinki - klatrestativ [klatrestativ]
 
 
 
Transkrypcja fonetyczna (użyłam transkrypcji w języku angielskim)
o: - długie "o"
i: - długie "i"
ʃ - odpowiednik polskiego "sz"
aɪ - polskie "aj"

 
 
 
Tyle słówek przyszło mi jako pierwsze na myśl. Jeśli potrzebujecie inne zwroty i nie wiecie jak je wyrazić po norwesku, piszcie, postaram się pomóc. :)
 
W przedszkolu dzieci uczą się wielu piosenek, jeśli chcecie pomóc dziecku w ich nauce, polecam zakupić płyty z piosenkami dla dzieci a teksty znajdziecie na TEJ stronie :)

A to mały popis naszej czteroipółlatki :) Żebym nie była taka gołosłowna ;) Córcia śpiewa "Bæ, bæ lille lam", "God morgen alle sammen!" i "Jeg er en liten brannmann". Pomimo, że w niektórych momentach troszkę "po swojemu" to jestem z niej naprawdę bardzo dumna :)
 

Dattera mi synger på norsk - 4,5 år - 4 måneder på barnehagen i Norge :) 

 
 
 
 
 
 
 
 

4 komentarze:

  1. Super stronka, zwroty na pewno mi się przydadzą jak będę uczyć dziecko.
    A czy mogę prosić o parę zwrotów/zdań, jakich używa wychowawca dziecka do rodzica. O co głównie się pyta matki lub o co prosi?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnóstwo tu błędów...

    OdpowiedzUsuń